top of page

Jak sprawić, aby zabawa w kolorowanie była udana?

Dlaczego zabawa jest taka ważna?

Zabawa to najskuteczniejsza nauka rozwijająca wyobraźnię dziecka. Nie jest to zwykły wypełniacz czasu, ale ważny element rozwoju małego człowieka. Adresuje potrzebę poszukiwania

i obserwowania. W czasie zabawy, dzieci zdobywają wiele umiejętności, a starannie dobrane zabawki kształtują wyobraźnię, stymuluje motorykę oraz rozwija kompetencje społeczne. Jeśli chcecie zachęcić dzieci do kreatywnego doświadczania warto zaplanować ciekawą przestrzeń pozostawiając jednocześnie dziecku pewną dowolność w działaniu. W takiej sytuacji zabawa

i nauka stają się nierozłączne. A jak piszę w swojej książce pod tytułem „Zabawa”, Andre Stern         

 

„A gdyby dziecku w tym nie przeszkadzać, wówczas... już zawsze by się bawiło...”

Twórcza zabawa

Kreatywna zabawa, czyli jaka?

Jedną z kreatywnych, a zarazem najbardziej intuicyjnych form zabawy jest malowanie

i kolorowanie. Odkrywanie świata za pomocą plam i kolorów utrwala wiedzę o świecie, przedmiotach, ludziach i zwierzętach. Dzieci poznają swoje możliwości, mocne strony i pasję. Budują własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię. Malowanie i kolorowanie w grupie z innymi dziećmi lub z rodzicami uczy współpracy i nawiązywania relacji.

W tej zabawie doskonale sprawdzi się biała kartka i kolorowe i kredki. Jeśli jednak macie ochotę

na coś więcej, niech będzie to ciekawa kolorowanka lub mata do kolorowania z gotowym motywem przewodnim. Na przykład nasza Mapa Świata Yamaluje, do wielokrotnego kolorowania stworzona specjalnie z myślą o dzieciach. Określone ramami przestrzenie stanowią idealną zachętę do radosnego kolorowania i tworzenia.

Kolorowanka
Kolorowanka

Jak sprawić aby zabawa w kolorowanie była udana?

  • Pozwól dziecku na swobodne kolorowanie. Nie kieruj pracą, nie podpowiadaj kolejności, nie narzucaj kolorów. I nie oczekuj konkretnego efektu. Jeśli dziecko chce domalować jeszcze jeden ogon, a zamiast słońca latające meduzy pozwól mu na to.

  • Podążaj za dzieckiem i Nie wyręczaj. Dziecko samo odnajdzie kredkę którą akurat potrzebuje. Doceniaj jego samodzielność.

  • Pochwal inwencję twórczą. Nie poprawiaj i nie narzucaj swoich pomysłów. Nawet gdyby niebo okazało się w ciapki a trawa niebieska. Eksperymenty i fantazjowanie są fajne.

  • Bądź obecny i słuchaj z uwagą, to ważny element każdej zabawy.

  • Nie zamartwiaj się o bałagan. Wszystko można posprzątać. Pozwól się pobrudzić, a jeśli to dla ciebie trudne zapewnij dziecku spieralne przybory.

  • Nie oceniaj, a rozmawiaj. Zadawaj pytania i bądź zainteresowany. Wsłuchuj się w potrzeby dziecka. Jeśli chce zacząć malowanie od końca, niech tak będzie.

 

Życzymy wielkiej Przyjemności z kolorowania

Kolorowanie

Maluj, poznawaj, baw się!

bottom of page